Tehnička škola Sisak je srednja strukovna škola koja obrazuje učenike u četverogodišnjim obrazovnim programima područja: strojarstvo, elektrotehnika, ekologija i kemijska tehnologija za zanimanja tehničar za strojarstvo, tehničar za elektroniku, tehničar za računalstvo, kemijski tehničar, tehničar za razvoj videoigara, tehničar za robotiku i tehničar za mehatroniku. Završetkom školovanja u Tehničkoj školi Sisak učenici stječu zvanje tehničara i srednje obrazovanje. Učenici stječu pravo polaganja državne mature i upis na visoka učilišta u Republici Hrvatskoj.
Školu trenutno pohađa 480 učenika i imamo 75 zaposlenika, od čega 47 nastavnika (24 učitelja općeg obrazovanja, 6 inženjera strojarstva, 12 inženjera elektronike, 5 nastavnika kemijske tehnologije), 5 suradnika u nastavi, 2 stručna suradnika, 4 djelatnika u administraciji i 7 pomoćno-tehničkog osoblja.
Osim redovnih programa obrazovanja, Tehnička škola Sisak provodi i programe obrazovanja odraslih iz područja CAD-a, CNC-a, obnovljivih izvora energije i robotike i automatizacije.
Škola je registrirana i kao Učenički servis koji posreduje u zapošljavanju redovnih učenika svih škola Sisačko-moslavačke županije tijekom praznika.
Od školske godine 2013./2014., Tehnička škola Sisak u svoj program rada uvela je tri eksperimentalna nastavna programa – računalsni tehničar za strojarstvo, tehničar za elektroniku i tehničar za računalstvo. Glavna značajka ovih eksperimentalnih kurikuluma je novi, modularni pristup obrazovanju u kojem studenti sami biraju različite module, a uspostavljen je i sustav bodovanja kako bi se kvalifikacije mogle usporediti sa sličnim kvalifikacijama u EU. Na kraju obrazovanja studenti dobivaju određeni broj ECVET bodova. Od školske godine 2017. / 2018. eksperimentalni programi postali su redoviti i njihovim završetkom učenici stječu 240 ECVET bodova. Od školske godine 2017./2018. u školu je uveden eksperimentalni kurikulum tehničar za razvoj videoigara, a od školske godine 2023./2024. eksperimentalni program za zanimanje tehničar za robotiku.
Glavni strateški cilj naše škole je uspostava kvalitetnog i učinkovitog sustava obrazovanja. Pri tome prvenstveno mislimo na to da će škola svojim učenicima omogućiti kvalitetno strukovno obrazovanje temeljeno na kompetencijama potrebnim na tržištu rada kako u Hrvatskoj tako i u Europskoj uniji. Da bi mogla pružiti takvo obrazovanje svojim učenicima, Tehnička škola Sisak trajno i kontinuirano povećava kvalitetu i učinkovitost obrazovanja.
Razvoj kvalitete odnosi se na jačanje ljudskih kapaciteta u školi i to upravljačkih kompetencija uprave, stručnih suradnika i administrativnog osoblja, povećanje kompetencija nastavnog osoblja (temeljne stručne kompetencije, IKT kompetencije i jezične kompetencije) povećanje kompetencija učenika (temeljne strukovne kompetencije, IKT kompetencije, jezične kompetencije i poduzetničke kompetencije) te modernizaciju nastavnih planova i programa i uvođenje novih metoda i načina organizacije učenja u našoj školi.
Konačni cilj svih aktivnosti koje škola provodi na podizanju kvalitete bit će učenici čije će kompetencije biti prepoznate na tržištu rada i kao takvi zapošljavani.
Razvoj kvalitete je dugotrajan proces koji se u Tehničkoj školi Sisak odvija već niz godina. Iz tog razloga škola je uspostavila dobru suradnju s lokalnom zajednicom i lokalnim gospodarstvom s kojima surađuje na brojnim projektima s ciljem uvođenja novih nastavnih programa i novih metoda učenja. U nastavu su uvedene nove tehnologije, škola je opremljena novom opremom, a učitelji su usavršili svoje kompetencije. Proces opremanja škole i uvođenja novih tehnologija traje zadnjih desetak godina. Provedeno je nekoliko projekata financiranih iz EU fondova (CARDS, IPA, ESF), što je sve predstavljalo dobru osnovu za uvođenje novih nastavnih planova i programa. I u narednom razdoblju nastavit ćemo s našim naporima kako bismo bili u tijeku s najnovijom svjetskom tehnologijom i odgovorili na potrebe tržišta rada.
Tehnička škola Sisak jedan je od osnivača Lokalnog partnerstva za zapošljavanje, čiji je cilj poticanje i razvoj projekata koji će pomoći učenicima pri zapošljavanju, prvo na području Sisačko-moslavačke županije, a zatim i šire.
Zbog svega što je škola napravil kao i svih dobrih rezultata, Tehnička škola Sisak je 20. srpnja 2018. godine imenovana Regionalnoim centrom kompetentnosti u sektoru elektrotehnike i računarstva. Imenovanje škole Regionalnim centrom kompetentnosti omogućilo je školi korištenje sredstava Europskog socijalnog fonda i Europskog fonda za regionalni razvoj u ukupnom iznosu od 10.000.000,00 Eura za infrastrukturu, opremu i usavršavanje nastavnika. Tehnička škola Sisak izradila je nove kurikulume za zanimanja tehničar za razvoj videoigara i tehničar za robotiku.
Tehnička škola Sisak povezana je s brojnim partnerima iz drugih zemalja EU. Zajedno s njima realizirali smo nekoliko projekata financiranih iz programa ERASMUS+, ali i ranije Leonardo da Vinci. Glavni cilj ovih projekata bio je stručno usavršavanje nastavnika i stručna praksa učenika u tvrtkama u EU. Kroz ove projekte nastavnici su stekli nove kompetencije, upoznali se s načinima izrade novih nastavnih planova i programa, novim metodama poučavanja, a učenici su stekli nove kompetencije temeljene na radu obavljajući stručnu praksu u tvrtkama u EU.
Budući da učenici Tehničke škole Sisak nemaju u redovnom planu i programu stručnu praksu u poduzećima, mogućnosti koje imaju kroz ERASMUS+ program idealan su alat za stjecanje radnog iskustva i kompetencija temeljenih na radu koje su često uvjet za pronalazak zaposlenja. U narednom razdoblju škola će svake godine koristiti ovaj program za usavršavanje nastavnika u školama i tvrtkama u EU, kao i za stručnu praksu učenika. Škola posjeduje akreditaciju za mobilnost koja je školi dodijeljena dva puta 2018. i 2020. godine.
Tehnička škola Sisak posebno je aktivna na polju povećanja inovativnosti i kreativnosti naših učenika. Učenici su uključeni u projekte koje provodi škola i na taj način potičemo učenike da pokažu svoje pune potencijale. Projekti u školi organizirani su kroz redovitu nastavu i izvannastavne aktivnosti. Sudjelovanjem u projektima učenici razvijaju osnovne kompetencije, kreativnost i poduzetnički duh s naglaskom na poduzetništvo mladih i pokretanje posla. Najvažniji učenički projekti su izrada solarnog automobila i organizacija utrke solarnih automobila, izrada robotskog vozila, projekt izrade drona i projekt izrade CNC stroja.
Od 2020. godine Tehnička škola Sisak postala je Europska točka za talente u sklopu Europske mreže za podršku talentima. Mreža ima 25 centara za talente iz Austrije, Belgije, Češke, Danske, Grčke, Irske, Mađarske, Njemačke, Italije, Švicarske, Slovačke, Slovenije, Španjolske, Turske, Perua, Saudijske Arabije, Portugala, Hrvatske, UAE i Indije i oko 400 Talent Points iz 44 zemlje diljem svijeta. Glavna misija mreže je promicanje istraživanja i razvoja obrazovanja darovitih. Tehnička škola Sisak kroz razne aktivnosti i radionice radi na razvijanju učeničkih talenata u području novih tehnologija. Radimo s darovitim učenicima ne samo iz naše škole nego i s učenicima osnovnih i srednjih škola iz naše zemlje.